W wieku 12-13 lat formacja emocjonalnego ośrodka

3

Chłopcy i dziewczęta zdają sobie sprawę, że czasami zachowują się niepoprawnie, ale trudno im kontrolować swoje emocje. I dlatego często brzmią niegrzecznie, ostro w odpowiedziach, potrafią robić głupie rzeczy lub śmiało reagować na prośby, często mają brak dobrego nastroju. A wszystko to – wynik powolnego dojrzewania mózgu.

Ale ci wokół niego, widząc zewnętrzną dorosłość nastolatka, oczekują, że będzie „dorosły” w zachowaniu, ale mózg dziecka nie jest na tym poziomie.

W wieku 12-13 lat formacja emocjonalnego ośrodka mózgowego zostaje zakończona i karmiona jest impulsywnością i gotowością do podejmowania ryzyka. Jednak procesy w korze przedczołowej w mózgu nie są gotowe do zrównoważenia centrum emocjonalnego. Również ten dział monitoruje racjonalne myślenie, oblicza konsekwencje popełnionych czynów itp. Jego formacja zakończy się w wieku 20 lat.

Rodzice i dzieci powinni rozumieć, że młodzież ma wszystkie niezbędne działy, ale nie są one wystarczająco rozwinięte, aby właściwie posiadać emocje i impulsywność.

– Jako nastolatek, aby prawidłowo zarządzać swoimi działaniami.

* Przed podjęciem jakichkolwiek działań (pisanie komentarzy w sieciach społecznościowych, wyrażanie zgody na różne oferty osób pijanych, powtarzanie plotek, niegrzeczność i różne ataki), musisz najpierw liczyć do 10 (100) iz powrotem. Zatem przednia kora mózgowa będzie miała czas na przeanalizowanie podjętej decyzji.

* Nie pytaj i nie rób tych rzeczy, na które nie jesteś jeszcze przygotowany. Staraj się unikać pewnych sytuacji, w których nie rozumiesz dobrze.

* Możesz używać rodziców w formie „wymówek”: zdarzają się sytuacje, w których trudno jest odmówić, szczególnie przyjaciołom. Możesz lekko zastąpić mamę, mówiąc, że jest bardzo wymagającą i despotyczną osobą, zabrania wiele. Z tego powodu musisz powiedzieć „NIE”.

– Od 12 roku życia przyjaciele mają więcej uprawnień niż ich rodzice.

Możesz skontaktować się ze swoimi przyjaciółmi, aby zapytać o ich opinie lub granice ich wiedzy. Aby uzyskać bardzo potrzebne informacje dotyczące niektórych faktów, należy skontaktować się z jednym z rodziców lub innymi osobami dorosłymi, z którymi masz zaufanie.

* W przypadku braku zaufania do rodziców, możesz komunikować się z innymi osobami dorosłymi.

Zawsze należy pamiętać, że Internet nie jest osobą dorosłą godną zaufania! Często zawiera nieprawdziwe i niezweryfikowane informacje. A także, jest wypełniona najbardziej różnymi i niepotrzebnymi dla ciebie obrazami w postaci porno. Wyszukiwanie informacji naukowych może zostać zepsute przez podobne obrazy.